Otwarcie wystawy "Niepokonani..."

19 lutego o godz. 15.00 w murach Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się otwarcie wystawy Niepokonani. Stan wojenny i strajk studencki na Uniwersytecie Gdańskim oczami byłych działaczy NZS i NSZZ "Solidarność" oraz spotkanie z uczestnikami strajku na UG.

Relacja z wydarzenia autorstwa Pani Ewy Cichockiej: https://ug.edu.pl/news/pl/2792/na-humanie-po-40-latach-wystawa-i-spotkanie-w-rocznice-strajku-na-ug

__________________________

Organizatorzy:
Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego
Niezależne Zrzeszenie Studentów UG

Partnerzy:
Telewizja Neptun TV
Akademickie Centrum Kultury UG

__________________________

O wystawie: 13 grudnia 1981 r. studenci Uniwersytetu Gdańskiego dołączyli do kilkudziesięciu gdańskich instytucji i zakładów pracy, protestujących przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Wystawa przypomina o tym wydarzeniu, opowiadając o nim przede wszystkim z perspektywy uczestników strajku oraz przybliżając rolę Niezależnego Zrzeszenia Studentów w proteście i jego działalność w kolejnych miesiącach stanu wojennego.

Na wystawie zaprezentowane zostały skutki tamtych wydarzeń, m.in. historie aresztowanych i internowanych uczestników strajków. Nie zabrakło również indywidualnych wspomnień związanych z przyłączeniem się studentów do strajku w Stoczni Gdańskiej oraz działalności podziemnej Niezależnego Zrzeszenia Studentów UG. Wystawa jest niepowtarzalną okazją do zapoznania się z unikalnym zbiorem reporterskich zdjęć autorstwa Leszka Biernackiego, dokumentujących przebieg strajku na UG.

Patronat honorowy nad wystawą: Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski

fot. Marcel Jakubowski/Dział Prasowy UG