Tegoroczny Dzień Dziecka będziemy świętować pod hasłem „Pionierki, badaczki, liderki odkrywają wraz z dziećmi świat nauki”. Muzeum Gdańska i Uniwersytet Gdański zapraszają do ogrodu oo. Karmelitów przy kościele św. Katarzyny w Gdańsku.
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy!
Pokazy trwają około 50 minut. Rozpoczynają się o pełnych godzinach: 12:00, 13:00 oraz 14:00.
Jak wziąć udział w naukowym Dniu Dziecka?
1. Wybierz pasującą Wam godzinę.
2. Napisz na adres: dziendziecka@muzeumgdansk.pl
3. Odbierz potwierdzenie i… do zobaczenia w Dzień Dziecka!
W PROGRAMIE:
- Bursztynkowe inspiracje
Dzieci dowiedzą się czym jest bursztyn i jakie ciekawe przedmioty można z niego wykonać. Stworzą autorskie bursztynowe prace, m. in. magnesy – inkluzje, naszyjniki wykonane z bursztynów, piórek i kamieni, a także zakładki do książek, które pomalują wedle własnego pomysłu.
- Wędrówka eksponatów od wykopalisk do gablot w muzeum
Dzieci zainteresowane historią i archeologią będą miały okazję do zgłębiania tajemnic dawnych czasów. Samodzielnie odkryją ukryte pod ziemią skarby. Poznają drogę zabytku od momentu wydobycia go z ziemi do czasu wyeksponowania w muzealnej gablocie.
- Tajemniczy świat nauki
Dzieci będą mogły przyjrzeć się zaskakującym doświadczeniom z wykorzystaniem znanych i występujących w każdym domu substancji. Wspólnie odczytamy wiadomość zapisaną niewidzialnym atramentem, sprawdzimy, czemu skrobia czasem może być cieczą, a czasem ciałem stałym, oraz jak sprawić, by kawałek papieru zniknął jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
- Kolorowa (i zdrowa) chemia
Dzieci będą miały okazję własnoręcznie przygotować ekologiczne kosmetyki, takie jak mydełka czy pieniące się kule. Przyjrzą się działaniu roztworów chemicznych samoistnie zmieniających barwy.
- Azotowe mrożonki
Sprawdzimy, co (i jak szybko) można zamrozić za pomocą azotu lub ochłodzić suchym lodem. Nie zabraknie także doświadczeń ukazujących barwne reakcje z wykorzystaniem różnorodnych odczynników chemicznych.
- Z okazji Dnia Dziecka najmłodsi mogą tego dnia nieodpłatnie zwiedzić Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Muzeum Bursztynu.
Organizatorzy:
Muzeum Gdańska (Dział Edukacji, Muzeum Bursztynu, Muzeum Nauki Gdańskiej)
Uniwersytet Gdański (Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Koła Naukowe Biznesu Chemicznego, Koło Naukowe Ochrony Środowiska, Naukowe Koło Chemików)
Sponsor projektu:
Fundacja Profesora Wacława Szybalskiego