Oblicze Sepiku. Katalog wybranych obiektów z Papui-Nowej Gwinei.

Pod koniec 2024 roku ukazał się katalog „Oblicze Sepiku”, będący efektem współpracy Instytutu Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego z Działem Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Katalog prezentuje kilkanaście wybranych obiektów pochodzących z Papui-Nowej Gwinei, które są częścią cennej kolekcji naukowo-dydaktycznej nabytej przez Uniwersytet Gdański w 2010 roku od prof. dr. hab. Wojciecha Bębna, pierwszego kierownika gdańskiej etnologii, specjalizującego się w etnografii Australii i Oceanii. Artefakty z gdańskiej kolekcji zestawiono z podobnymi eksponatami z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Wśród eksponatów znajdują się figurki przodków, ozdoby, bębny rytualne, broń oraz maski – materialna reprezentacja złożonego życia wierzeniowego i rytualnego ludów Iatmul, Angoram, Chmbriri oraz Arapesh, zamieszkujących tereny wzdłuż rzeki Sepik.

Katalog został opracowany przez młodych etnologów i etnolożki, a jego powstanie było wynikiem wcześniejszych prac nad kolekcją oceaniczną oraz wyjazdu studyjnego w maju 2024 roku w ramach zajęć prowadzonych przez mgr Martę Szaszkiewicz (dyrektorkę Muzeum UG) oraz dr Agnieszkę Bednarek-Bohdziewicz (adiunktkę z Instytutu Antropologii).

Cały proces tworzenia katalogu – od koncepcji, przez wybór eksponatów i opisy, po projekt graficzny – został zrealizowany przez studentki i studentów etnologii: Dominikę Konkol, Rafała Pawłowskiego, Zuzannę Śmigielską, Aleksandrę Szmul, Dominikę Słabą, Emilię Florczyk, Natalię Mogiełkę, Julię Borkowską, Natalię Westphal, Martę Andrzejewską, Elżbietę Hoppe, Roberta Dettlaffa oraz Filipa Śmigielskiego. Wsparcie merytoryczne zapewniły dr Agnieszka Bednarek-Bohdziewicz oraz mgr Marta Szaszkiewicz, fachową wiedzą podzieliła się również mgr Ewa Prądzyńska z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Katalog stanowi pierwszą próbę zestawienia oceanicznych kolekcji pomorskich instytucji.

Pozostałe aktualności

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego
Bielańska 5
80-851 Gdańsk

Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek
10:00-18:00

sobota
12:00-18:00

Wstęp bezpłatny!

Grupy powyżej 15 osób prosimy o wcześniejszy kontakt.