CO NA TO NAUKA?
CYKL SPOTKAŃ (NIE)AKADEMICKICH
Jak odnaleźć się w świecie, w którym rzeczywistość zmienia się coraz bardziej dynamicznie?
Czy nauka może być pomocna w jego rozumieniu?
Czy dokonania naukowe mają wpływ na nasze codzienne życie?
A może oddaliliśmy się od głosu naukowców i korzyści, które z niego płyną?
Zapraszamy do udziału w cyklu interdyscyplinarnych spotkań z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Gdańskiego poświęconych palącym problemom współczesnego świata. W trakcie kameralnych, popularnonaukowych spotkań porozmawiamy z ekspertami z zakresu ochrony środowiska, nowych mediów, urbanistyki oraz psychologii. Wspólnie zastanowimy się, jakie narzędzia w rozumieniu i kontrolowaniu zjawisk rzeczywistości oferuje nam nauka.
HARMONOGRAM WYDARZEŃ:
04.03.2025 – godz. 18:00
Kryzys ekologiczny – stan obecny i scenariusze na przyszłość.
Rozmowa: dr Dawid Weisbrodt / Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG
Prowadzenie: Magdalena Jaszcza / Muzeum UG
06.03.2025 – godz. 18:00
Pielęgnacja na własną rękę – tworzenie ekologicznych kosmetyków.
Warsztaty: Koło Naukowe Ochrony Środowiska UG
Zapisy: https://tinyurl.com/4rjsakkr
08.04.2025 – godz. 18:00
Urbanistyka – klucz do jakości życia w miastach?
Rozmowa: dr inż. arch. Hanna Obracht-Prondzyńska / Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UG
Prowadzenie: Magdalena Nieczuja-Goniszewska / Rzeczniczka Prasowa UG
06.05.2025 – godz. 18:00
Fake newsy i pseudonauka w sieci. Jak oplata nas dezinformacja?
Rozmowa: mgr Adam Majchrzak / Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacja Społecznej UG; Stowarzyszenie Demagog
Prowadzenie: Marcel Jakubowski / Biuro SEA-EU UG
03.06.2025 – godz. 18:00
Wojny, kataklizmy i psychiczny dobrostan. Jak zadbać o emocje w rzeczywistości, która niepokoi?
Rozmowa: dr Agata Rudnik / Instytut Psychologii UG; Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego UG

Lokalizacja: Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego
Gdańsk, ul. Bielańska 5
WSTĘP WOLNY!
Biogramy:
⚪️ DR DAWID WEISBRODT – absolwent Geografii fizycznej, doktor nauk biologicznych w zakresie ekologii, edukator ekologiczny. Pracował jako adiunkt w Katedrze Geomorfologii Czwartorzędu Uniwersytetu Gdańskiego, a obecnie w Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG oraz jako nauczyciel geografii w jednym z gdańskich liceów. Wykonawca Państwowego Monitoringu Środowiska.
⚪️ DR INŻ. ARCH. HANNA OBRACHT-PRONDZYŃSKA – architektka działająca na styku urbanistyki i analizy danych. Specjalizuje się w badaniach i projektowaniu w oparciu o dane. Naukowczyni pracująca na Uniwersytecie Gdańskim w Zakładzie Studiów Przestrzennych, kierowniczka grantu poświęconego klimatycznej transformacji miast. W swojej pracy rozwija narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję, wspierające partycypację i procesy miejskie. Tytuł doktora w dyscyplinie architektura i urbanistyka obroniła z wyróżnieniem na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, której jest absolwentką. W swoim doktoracie wykorzystała doświadczenie zawodowe planowania regionalnego i urbanistycznego oraz analizy danych zajmując się wpływem metropolii na rozwój małych miast. Za pracę otrzymała 7 nagród, w tym dwie ministerialne oraz Polskiej Akademii Nauk. W 2022 roku otrzymała Stypendium Ministra Nauki dla wybitnych młodych naukowców. Posiada międzynarodowe doświadczenie akademickie i projektowe z Chin, RPA, USA, Kolumbii, Rumunii, Holandii, Niemiec. Członkini międzynarodowego stowarzyszenia planistów ISOCARP. Wspótwórczyni 9 Hills Festival.
⚪️ MGR ADAM MAJCHRZAK – autor publikacji naukowych, analiz, tekstów popularnonaukowych oraz kilku śledztw na temat metod i aktorów dezinformacji. Obecnie pracuje jako asystent w Instytucie Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie bada tematy związane z deepfake’ami oraz teoriami spiskowymi. Działa też jako starszy analityk w organizacji factcheckingowej Stowarzyszeniu Demagog. Przeprowadził wiele szkoleń z zakresu weryfikacji nieprawdziwych treści w sieci dla uczniów, studentów i organizacji pozarządowych.
⚪️ DR AGATA RUDNIK – dyrektorka Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego na Uniwersytecie Gdańskim, adiunktka w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Zdrowia Instytut Psychologii UG, psycholożka m.in. na oddziale gastroenterologii Szpitala MSWiA w Gdańsku. Bada przede wszystkim znaczenie osi mózg – jelita – mózg dla naszej jakości życia oraz zajmuje się wsparciem psychospołecznym i potencjałami osób neuroróżnorodnych. Bezwarunkowo zakochana w krajach nordyckich i jamnikach, uwielbia pływać i pracować z nerwem błędnym.