Zapraszamy na kolejny wykład w ramach Latającego Uniwersytetu RadUNII Kultury, czyli cyklu otwartych, popularnonaukowych spotkań, które tematycznie związane są z historią Starego Miasta. To spotkania, podczas których odkrywamy tajemnice i zakamarki gdańskiej historii.
Gdańskie rysowniczki w XVIII wieku – prowadzenie dr Anna Sobecka
Kiedy: 18 listopada 2024, godz. 18.00
Gdzie: Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bielańska 5, Gdańsk – SALA 30
Wykład poświęcony będzie zjawisku rozwoju rysunku naukowego w osiemnastowiecznym Gdańsku na przykładzie prac mało znanych artystek-amatorek. W społeczeństwach miast hanzeatyckich rola kobiet w życiu politycznym, gospodarczym i naukowym była ograniczona. Tylko w nielicznych rodzinach dziewczynkom pozwalano na formy edukacji domowej w postaci nauki kaligrafii, języków czy rysunku. Możliwości te miały córki znanych uczonych. Najczęściej na nauczycieli rysunku wybierano mistrzów cechowych, mieszkających na Starym Mieście. Wykład będzie poświęcony pracom córek Johanna Philippa Breyna: Constanti Philippiny, Anny Renaty i Johanny Henrietty, których spuścizna przechowywana jest w niemieckim mieście Gotha, oraz częściowo zachowanym w Gdańsku, a częściowo w Erlangen – rysunkom Dorothei Julianny oraz Theodory Renaty z domu Klein.
dr Anna Sobecka – historyczka sztuki – nauczycielka akademicka i muzealniczka. Pracowała w Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Zamkowym w Malborku, a od 2014 związana jest z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się sztuką nowożytną, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego. Specjalizuje się też w badaniu przedmiotów artystycznych tworzonych z bursztynu – od późnego średniowiecza po współczesny design. Fascynuje ją zarówno historia kolekcjonerstwa, jak i współczesne wystawiennictwo. Autorka książki „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta” i licznych artykułów naukowych i popularyzatorskich. Członkini redakcji czasopism Porta Aurea i Bursztynisko/ The Amber Magazine, a także gremiów muzealniczych, w tym ICOM.
Więcej informacji o wydarzeniu:
https://www.facebook.com/events/2709894002731959/
Opis wykładu pochodzi ze strony nck.org.pl