Pożegnaliśmy wystawę Wielkie GRASSowanie w pięknej lokalizacji nieopodal skweru Heweliusza w Gdańsku. Kto nie zdążył zobaczyć jej na Starym Mieście, może teraz wybrać się w okolice dawniej zamieszkałe przez krewnych Güntera Grassa, dziś będące częścią dzielnicy Matarnia.
Dzięki współpracy z Rada Dzielnicy Matarnia od 4 maja wystawę można oglądać w pasażu Matarnia Park Handlowy. Zapraszamy.
O wystawie:
Matarnia, Firoga, Rębiechowo, Bysewo, Złota Karczma – te miejscowości oraz ich rdzennych mieszkańców Kaszubów, utrwalił na wieczność w literaturze światowej noblista Günter Grass. Co łączyło gdańskiego pisarza ze Stocznią Gdańską? Które z miejsc dzieciństwa odzwierciedlał jako dojrzały pisarz? Czy potrawa zapamiętana z kaszubskiego domu babci mogłaby trafić na stół podczas uczty? Jak na Grassa wpłynęła regionalna kultura i historia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na wystawie, która od dziś jest do obejrzenia w Parku Handlowym Matarnia!
Zwiedzając wystawę “Wielkie GRASSowanie”, poznacie nie tylko odpowiedzi na powyższe pytania, ale także pięć ważnych dla Grassa motywów, których tropy można odnaleźć wędrując ścieżkami Gdańska, Wrzeszcza, Matarni czy Kaszub.
Wystawa jest pokłosiem obchodów „Gdańskich GRASSowań 2022” i przygotowana została przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Guntera Grassa, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademickie Centrum Kultury UG „ALTERNATOR”.
Pozostałe odsłony wystawy:
- Wielkie GRASSowanie w Szkole Podstawowej nr 82 (4.05.2023 – 31.07.2023)
- Wielkie GRASSowanie w Parku Handlowym Matarnia (4.05.2023 – 31.07.2023)
- Wielkie GRASSowanie na skwerze Heweliusza (6.03.2023 – 30.04.2023)
- Wielkie GRASSowanie (12.10.2022 – 03.03.2023)