Plebiscyt Archiwalne Źródło Roku - głosowanie

Data wystawienia:
7 lipca 1970 r.

Opis źródła:
Dokument pochodzi ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. Jest to indeks pierwszego studenta Uniwersytetu Gdańskiego o numerze albumu 1/Z.
Dokument poświadcza rozpoczęcie Studium Zaocznego na kierunku pedagogika na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego.
Dokument ten jest szczególny, ponieważ ilustruje przełomowy moment rozpoczęcia działalności Uniwersytetu Gdańskiego w lipcu 1970 r.   Druk dokumentu wskazuje Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Gdańsku jako macierzystą uczelnię, ale widnieje na nim pieczęć Uniwersytetu Gdańskiego.  Świadczy to o momencie przekształcenia dwóch innych uczelni wyższych - Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku oraz Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie w Uniwersytet Gdański oraz trudnościach organizacyjnych związanych z tym procesem. Indeks został podpisany przez prof. Gotfryda Kupryszewskiego (prorektora WSP w latach 1968-1970 a później prorektora Uniwersytetu Gdańskiego w latach 1970- 1972).

Powstanie w Gdańsku uniwersytetu jest jednym z przełomowych wydarzeń nie tylko dla rozwoju nauk humanistycznych, przyrodniczych i ścisłych, ale również stało się impulsem do ożywienia kultury i gospodarki regionu.

Sygnatura:
MUG/D/1

Od dziś do 11 czerwca można głosować w Plebiscycie na Archiwalne Źródło Roku organizowanym przez Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku

Do konkursu nominowaliśmy jeden z naszych obiektów - Indeks pierwszego studenta Uniwersytetu Gdańskiego.
Głosowanie odbywa się za pomocą formularza: https://forms.gle/ierxZybUVvNUPJAp7

Indeks zakwalifikował się do kategorii nr 1 : Archiwalne Źródło Roku dokumentujące najbardziej przełomowe wydarzenie jako źródło nr 5!

W plebiscycie biorą udział również inne źródła archiwalne m.in. z zaprzyjaźnionego Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego oraz Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego!
Link do pozostałych nominowanych źródeł: https://www.facebook.com/.../pcb.../4114408658621144/

Zachęcamy do głosowania!