„Latający Uniwersytet RadUNII Kultury”. Wykład dr. hab. Sławomira Kościelaka, prof. UG

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury zagości w Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego!

Zapraszamy na kolejny z cyklu popularnonaukowych wykładów o historii Gdańska, odbywających się w siedzibach instytucji kultury Starego Miasta.
19 czerwca o godzinie 18:00 odbędzie się wykład "Prowincjonalny Gdańsk XIX wieku – w poszukiwaniu utraconego raju, w pogoni za industrialnym szczęściem”.

Wykład poprowadzi dr hab. Sławomir Kościelak, prof. UG. 
Szczegóły wydarzenia

"Sekrety gwiazd. Co łączy naukę i sztukę?" - fotorelacja

dr Karolina Wojnowska-Paterek 
Fot. Marcel Jakubowski/ UG 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z otwarcia wystawy obrazów dr Karoliny Wojnowskiej-Paterek "Sekrety gwiazd. Co łączy naukę i sztukę?" w galerii w Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego. Dziękujemy wszystkim miłośnikom nauki i sztuki za ogromne zainteresowanie oraz liczne przybycie!

Wystawa jest dostępna w następujących godzinach w Galerii:

  • w terminie 16.06-2.07.2023r.

wtorek-sobota: 10:00-17:00

niedziela-poniedziałek: nieczynne

  • w terminie 3.07.2023 - 20.08.2023r.

poniedziałek: 11:00-19:00

wtorek-piątek: 09:00-15:00

sobota- niedziela: nieczynne

Fot. Marcel Jakubowski/UG

Sekrety gwiazd. Co łączy naukę i sztukę? - wystawa czasowa

Zapraszamy na najnowszą wystawę pt. „Sekrety gwiazd. Co łączy naukę i sztukę”. To malarska opowieść o kolorowych mgławicach powstających w wyniku gromadzenia się obłoków pyłu i gazów, które przybierają zaskakujące formy i kolory, stają się inspiracją dla sztuki. 

Wystawa malarstwa artystki i architekt dr Karoliny Wojnowskiej Paterek inspirowana jest tym, co dzieje się w przestrzeniach pomiędzy gwiazdami. Towarzyszy jej katalog wydany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego pod redakcją dr hab. Marcina Wieśniaka, prof. UG

Otwarcie wystawy: Galeria w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego, 15 czerwca godz. 13.00
Okres ekspozycji: 15.06.2023-20.08.2023
Godziny otwarcia:

  • w terminie 16.06-2.07.2023 r.

wtorek-sobota: 10:00-17:00
niedziela-poniedziałek: nieczynne

  • w terminie 3.07.2023 - 20.08.2023 r.

poniedziałek: 11:00-19:00
wtorek-piątek: 09:00-15:00

sobota- niedziela: nieczynne

Kuratorki wystawy:
Marta Szaszkiewicz
Magdalena Jaszcza

O autorce:

Karolina Wojnowska-Paterek – doktor w zakresie sztuk pięknych, artystka i architekt. Jej działalność artystyczna ma charakter interdyscyplinarny. Przez lata zajmowała się zarówno działalnością artystyczną, jak i projektowaniem, co wywarło wpływ na jej pracę twórczą. Obok malarstwa i rzeźby w jej dorobku artystycznym znajdują się działania związane z szeroko pojętym kształtowaniem przestrzeni, jak eksperymentalne instalacje artystyczne wykorzystujące światło i barwę do kształtowania przestrzeni, wystawiane w muzeach w Polsce i za granicą. Najnowsza instalacja artystyczna, Wanderings of Light, popularyzuje idee mechaniki kwantowej.

 

Fotorelacja z Dnia Dziecka

Fot. Maciej Terlecki-Semkowicz (MUG)

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z Dnia Dziecka pod hasłem "Pionierki, badaczki, liderki... odkrywają wraz z dziećmi świat nauki" powstałym przy współpracy z Muzeum Nauki Gdańskiej - Muzeum Gdańska , Muzeum Bursztynu - Muzeum Gdańska i Wydział Chemii UG. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Działo się wiele a radość i uśmiech na twarzach dzieci – bezcenne

Uniwersytet Gdański, Koło Naukowe Biznesu Chemicznego, Naukowe Koło Chemików Uniwersytetu Gdańskiego, Koło Naukowe Ochrony Środowiska

Fot. Maciej Terlecki-Semkowicz (MUG)

Pionierki, badaczki liderki... odkrywają wraz z dziećmi świat nauki

Tegoroczny Dzień Dziecka będziemy świętować pod hasłem „Pionierki, badaczki, liderki odkrywają wraz z dziećmi świat nauki”. Muzeum Gdańska i Uniwersytet Gdański zapraszają do ogrodu oo. Karmelitów przy kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy!

Pokazy trwają około 50 minut. Rozpoczynają się o pełnych godzinach: 12:00, 13:00 oraz 14:00.

Jak wziąć udział w naukowym Dniu Dziecka?

1. Wybierz pasującą Wam godzinę.
2. Napisz na adres: dziendziecka@muzeumgdansk.pl
3. Odbierz potwierdzenie i... do zobaczenia w Dzień Dziecka!

W PROGRAMIE:

  • Bursztynkowe inspiracje

Dzieci dowiedzą się czym jest bursztyn i jakie ciekawe przedmioty można z niego wykonać. Stworzą autorskie bursztynowe prace, m. in. magnesy – inkluzje, naszyjniki wykonane z bursztynów, piórek i kamieni, a także zakładki do książek, które pomalują wedle własnego pomysłu. 

  •  Wędrówka eksponatów od wykopalisk do gablot w muzeum

Dzieci zainteresowane historią i archeologią będą miały okazję do zgłębiania tajemnic dawnych czasów. Samodzielnie odkryją ukryte pod ziemią skarby. Poznają drogę zabytku od momentu wydobycia go z ziemi do czasu wyeksponowania w muzealnej gablocie.

  • Tajemniczy świat nauki

Dzieci będą mogły przyjrzeć się zaskakującym doświadczeniom z wykorzystaniem znanych i występujących w każdym domu substancji. Wspólnie odczytamy wiadomość zapisaną niewidzialnym atramentem, sprawdzimy, czemu skrobia czasem może być cieczą, a czasem ciałem stałym, oraz jak sprawić, by kawałek papieru zniknął jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

  •  Kolorowa (i zdrowa) chemia

Dzieci będą miały okazję własnoręcznie przygotować ekologiczne kosmetyki, takie jak mydełka czy pieniące się kule. Przyjrzą się działaniu roztworów chemicznych samoistnie zmieniających barwy.

  •  Azotowe mrożonki

Sprawdzimy, co (i jak szybko) można zamrozić za pomocą azotu lub ochłodzić suchym lodem. Nie zabraknie także doświadczeń ukazujących barwne reakcje z wykorzystaniem różnorodnych odczynników chemicznych.

  • Z okazji Dnia Dziecka najmłodsi mogą tego dnia nieodpłatnie zwiedzić Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Muzeum Bursztynu.

Organizatorzy: 
Muzeum Gdańska (Dział Edukacji, Muzeum Bursztynu, Muzeum Nauki Gdańskiej)
Uniwersytet Gdański (Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Koła Naukowe Biznesu Chemicznego, Koło Naukowe Ochrony Środowiska, Naukowe Koło Chemików)

Sponsor projektu:
Fundacja Profesora Wacława Szybalskiego

Wystawa "Pionierki, Badaczki, Liderki..." w Bibliotece Manhattan

Dzięki uprzejmości wspaniałej Biblioteki Manhattan (filia Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku) nagrodzona przez Uczelnie Fahrenheita wystawa "Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki" jest jeszcze bliżej Was. Bardzo się cieszymy, że wystawa może gościć pod skrzydłami Biblioteki aż do końca lipca. To idealna okazja, by przy okazji wizyty w filii dowiedzieć się więcej o związanych z Gdańskiem badaczkach.

ZABYTEK odNOWA - fotorelacja

Powoli wracamy do codziennej pracy po sobotnim wydarzeniu Zabytek odNowa, wierzymy jednak, że solidna dawka wiedzy, którą przekazali specjaliści konserwacji zabytków - Dorota Szymańska oraz Waldek Tomaszewski w czasie warsztatów pozostanie z Wami na długo! Cieszymy się, że zdecydowaliście się spędzić z nami kilka godzin, próbując zgłębić tajniki niełatwej sztuki konserwowania zabytków!

fot. Marcel Jakubowski/ UG

ZABYTEK odNOWA. Wstęp do konserwacji zabytków.

Dom Opatów Pelplińskich to zaledwie jedna z kilku gdańskich kamienic, które przetrwały wojenne zniszczenia lat 1944-1945. Niedawno fasada XVII-wiecznego budynku poddana została zabiegom konserwatorskim, mającym na celu oczyszczenie i odbudowę zniszczonych elementów. Jakie niespodziewane odkrycia ujrzały światło dzienne podczas prac konserwatorskich? Czy złocenia na dekoracyjnych elementach odzyskały dawny blask i jaki wpływ na ceglane mury ma rosnąca na elewacji zieleń? Wspólnie przyjrzymy się unikatowej kamienicy w całkiem nowej odsłonie.

Dodatkowo zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach konserwatorskich, które wprowadzą nas w tajniki ratowania obiektów drewnianych.

Partnerem wydarzenia jest Fundacja Polanki.

WYKŁADY
Instytut Archeologii UG, sala 30, ul. Bielańska 5

18:00-19:00 Historia (o) konserwacji Domu Opatów Pelplińskich

Dom Opatów Peplińskich w ciągu czterech wieków swego istnienia przechodził przebudowy, zmieniały się jego funkcje, poddawany był zabiegom konserwatorskim. Jak poprzednie prace konserwatorskie wpłynęły na jego wygląd? Jakie działania przeprowadzono w związku z obecną konserwacją i jakie niespodzianki w związku z nimi odkryto? Dowiemy się tego od Ewy Jachnickiej oraz Dariusza Chmielewskiego, odpowiedzialnych za trwające prace konserwatorskie.

19:00-20:00 Od renesansu do socmodernizmu, czyli dzieje kompleksu budynków przy Bielańskiej w pigułce

Odważne zestawienie stylów architektonicznych od zewnątrz oraz zaskakujące połączenie budynków wewnątrz – tak w skrócie można opisać siedzibę Wydziału Historycznego UG przy Bielańskiej 5. Zanim w murach budynków zagościli naukowcy i studenci, pełniły one funkcje między innymi zajazdu, urzędu oraz siedziby biura projektowego. O historii, architekturze oraz znamienitych twórcach każdej z trzech budowli wykład wygłosi dr hab. Marcin Kaleciński, prof. UG, dydaktyk Instytutu Historii Sztuki.

WARSZTATY
Instytut Archeologii UG, sala 29, ul. Bielańska 5

17:00-20:00 Wstęp do renowacji obiektów drewnianych
Czy warto odnawiać ponad stuletnie okna? Jakimi właściwościami „historyczne” drewno różni się od tego, które pozyskiwane jest obecnie? Zapraszamy do wysłuchania opowieści o tajnikach konserwacji obiektów drewnianych oraz spróbowania swoich sił podczas zajęć praktycznych. Będziemy pracować na historycznych drewnianych skrzydłach okiennych, a przez kolejne etapy procesu poprowadzą nas Dorota Szymańska oraz Waldemar Tomaszewski, praktycy konserwacji z wieloletnim doświadczeniem.


Do wyboru jest udział w jednym z trzech godzinnych bloków warsztatowych. Warsztaty przeznaczone dla osób pełnoletnich. Ilość miejsc ograniczona, zapisy przez formularz: https://forms.gle/qsj7MBEKvmGLCfxW9

Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki.

Dodane przez mjaszcza - pt., 06/02/2023 - 08:12

Dzięki uprzejmości Biblioteki Manhattan (filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku) nagrodzoną w konkursie Uczelni Fahrenheita wystawę "Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki" oglądać można w sercu Wrzeszcza. To idealna okazja, by przy okazji wizyty w bibliotece dowiedzieć się więcej o związanych z Gdańskiem badaczkach. ‍W związku z dużym zainteresowaniem zwiedzających okres ekspozycji wydłużyliśmy do 6 października.

Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki. 

30.05 - 6.10.2023 r.

Biblioteka Manhattan - Centrum Handlowe Manhattan

Aleja Grunwaldzka 82, Gdańsk