Wystawa: Unikatowe zbiory polskiej nauki. Dziedzictwo akademickie w kolekcjach uczelnianych

Jeden z obiektów Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego pojawił się na wystawie czasowej organizowanej przez Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych pt. „Unikatowe zbiory polskiej nauki. Dziedzictwo akademickie w kolekcjach uczelnianych”. 

- Prezentowanym obiektem jest łańcuch rektorski Wyższej Szkoły Ekonomicznej, jednej z poprzedniczek Uniwersytetu Gdańskiego. Łańcuch jest wyjątkowy z kilku powodów. Wyższa Szkoła Ekonomiczna jako pierwsza uczelnia na Wybrzeżu otrzymała insygnia władzy rektorskiej, po drugie medalion łańcucha przedstawia herby trzech miast: Gdańska, Sopotu oraz Gdyni i w symboliczny sposób wyraża znaczenie tej uczelni dla regionu - mówi Dyrektorka Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego Marta Szaszkiewicz.

Na wystawie zaprezentowano również obiekt z Muzeum Inkluzji w Bursztynie – Wydziału Biologii oraz z Muzeum Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji.

Przygotowano również katalog online, z którym można zapoznać się pod linkiem: https://muzeauczelniane.pl/wp-content/uploads/2024/05/wystawa-unikatowe-zbiory-polskiej-nauki-www-dzis.pdf

 

Projekt „Unikatowe zbiory polskiej nauki” dofinansowano ze Środków Budżetu Państwa. Program Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu Ministra Edukacji i Nauki.  

Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2024 r., przed siedzibą Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście 32 w Warszawie

oprac. ZP UG

Jak Paul Beneke zdobył dla Gdańska słynny obraz Hansa Memlinga Sąd Ostateczny?

Dodane przez marta_sz - wt., 06/11/2024 - 15:49

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda najsłynniejszy statek w historii Gdańska - Peter von Danzig oczami dziecka? Będziecie mieli okazję się o tym przekonać na wystawie: „Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Jak gdańszczanin Paul Beneke zdobył obraz?”. Wystawa jest prezentacją prac uczniów szkół podstawowych, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym o tym samym tytule. 

Ekspozycja jest dostępna do 31 lipca 2024 w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej UG. Wstęp wolny

Kuratorki wystawy:
prof. dr hab. Beata Możejko - Dyrektorka Centrum Badań Memlingowskich
dr Joanna Kamień - Dyrektorka Wydawnictwa UG 
mgr Marta Szaszkiewicz - Dyrektorka Muzeum UG 
mgr Barbara Madany - Akademickie Centrum Kultury UG

Wyniki konkursu plastycznego: 

Do kapituły konkursu wpłynęło 176 prac od uczniów z 18 szkół podstawowych. 

W kategorii klas 1-3 na podium stanęli: 

  • Tymon Przepiórka - I miejsce
  • Zuzanna Kamińska - II miejsce
  • Przemysław Podwika - III miejsce

Natomiast w kategorii klas 4-7 główne nagrody otrzymali: 

  • Antonina Lideke - I miejsce
  • Leon Gzela - II miejsce ex aequo
  • Zofia Rusińska - II miejsce ex aequo
  • Kalina Mrugała - III miejsce ex aequo
  • Yan Vetrau - III miejsce ex aequo 

Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych zostały ufundowane przez Centrum Badań Memlingowskich, program Edukacja do Kultury i Muzeum Gdańska.

Organizatorzy: Uniwersytet Gdański, Memling Research Center, University of Gdańsk, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, ACK Alternator, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego

Partnerzy: Muzeum Narodowe w Gdańsku Muzeum Nauki Gdańskiej - Muzeum Gdańska Biuro programu Edukacja do Kultury. Gdańsk

Więcej informacji o wystawie i konkursie plastycznym

„Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Jak gdańszczanin Paul Beneke zdobył obraz?”. 

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda najsłynniejszy statek w historii Gdańska - Peter von Danzig oczami dziecka? Będziecie mieli okazję się o tym przekonać już w najbliższy poniedziałek 

10 czerwca o godzinie 12.00 w Galerii w Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego zostanie otwarta wystawa „Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Jak gdańszczanin Paul Beneke zdobył obraz?”. 

Ekspozycja będzie dostępna do 31 lipca 2024 w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej UG.

Wstęp wolny

Europejska Noc Muzeów w Muzeum UG

Zapraszamy do wzięcia udziału w trzeciej Nocy Muzeów w Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego!

Gdzie: ul. Bielańska 5, Budynek Wydziału Historycznego-Stare Miasto
Kiedy: 18 maja 2024 r. w godz. 17:00-21:00

Wstęp bezpłatny

Zapraszamy na noc pełną opowieści o historii, sztuce i architekturze. Odkryjemy tajemnice budynku dawnego Miastoprojektu opowiemy o jego historii i wyjątkowych rozwiązaniach architektonicznych. Dodatkowo otwieramy na co dzień zamknięte drzwi do wyjątkowego Domu Opatów Pelplińskich czyli XVII-wiecznej kamienicy, w Sieni której znajduje się wyjątkowa płaskorzeźba przestawiająca starotestamentowy motyw "Zuzanna i Stary".

Program:

„Ile tu jest budynków? Tajemnice labiryntu na Bielańskiej”

  • 17:00-21:00 Wybierzcie się na fascynujące oprowadzania po Domu Opatów Pelplińskich. Razem z nami będziecie mieli okazję odkryć historię tego niezwykłego miejsca oraz zgłębić tajemnice dawnych czasów. Przeżyjcie niezapomnianą podróż przez historię i sztukę razem z nami!
    Wejście od ul. Elżbietańskiej 3 w Gdańsku, oprowadzania rozpoczynają się co 20 minut w grupach max. 10 osobowych.
     
  • 18:00 i 20:00 Weźcie udział w wyjątkowym spacerze architektonicznym po kompleksie budynków dawnego „”Miastoprojektu”. Dajcie się porwać magii architektury i poszukajcie odpowiedzi na pytanie: ile tu jest budynków? Spacer odbędzie się dwukrotnie, nasz przewodnik poprowadzi Was przez zabytkowe detale budynku, odkrywając piękno i znaczenie architektury na przestrzeni lat.
    Zbiórka: wejście główne do budynku, ul. Bielańska 5, czas trwania spaceru 45-60 min.

Tworzenie wystawy stałej Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego

Obecnie jesteśmy w trakcie tworzenia wystawy stałej Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy zostały wykonane najważniejsze prace budowlane. Dzięki wykuciu ścian w istniejących pomieszczeniach uzyskaliśmy przestrzenie pod wystawę stałą oraz wystawy czasowe – łącznie blisko 140 metrów kwadratowych, gdzie już wkrótce będziemy mogli przybliżać Wam opowieść o dziejach Uniwersytet Gdański i ludziach go tworzących.

Przed nami kolejny etap związany z budową scenografii zaprojektowanej przez Grupa GDYBY

Już nie możemy doczekać się efektu końcowego!

Projekt "Rewitalizacja budynków Uniwersytetu Gdańskiego zlokalizowanych przy ulicy Bielańskiej 5 w Gdańsku" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

____

We are currently preparing a permanent exhibition of the University of Gdańsk Museum.

The most important construction works were made over a past few months. We adapted a 140 square meters area by tearing down the walls in the existing rooms for permanent and temporary exhibitions, where we will soon be able to present you the history of the University of Gdańsk and people who create it.

The next stage is building a scenography designed by Grupa GDYBY.

We just can't wait for the final effect!

"The Revitalization of the buildings of the University of Gdańsk at Bielańska 5 in Gdańsk" project is cofinanced by the European Regional Development Fund as a part of Regional Operational Program of the Pomeranian Voivodeship for 2014-2020.

 

Dwie Wieże - domy wieżowe na Pomorzu i Warmii

Studenci III roku archeologii serdecznie zapraszają na wystawę pt. "Dwie Wieże - domy wieżowe na Pomorzu i Warmii”, która prezentuje efekty badań archeologicznych w Jemiołowie prowadzonych w sezonach 2006-2007 przez Instytut Archeologia Uniwersytet Gdański oraz w Zaskoczynie z roku 2022 przeprowadzonych przez firmę “Detekt”.

Wystawa startuje już w ten piątek w Bibliotece Historii Kultury (ul. Bielańska 5) i będzie można ją oglądać do 12 czerwca.

Patronami wystawy są: Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz firma archeologiczna Detekt.

Zapowiedź wystawy w formie 3D: https://sketchfab.com/.../zabytki-z-domow-wiezowych...

Odsłonięcie odnowionej fasady Domu Opatów Pelplińskich

Już od dziś możemy podziwiać nową perełkę Starego Miasta - Dom Opatów Pelplińskich, który przeszedł swoją pierwszą renowację od ponad 100 lat.

Odnowioną fasadę siedziby Instytutów Wydziału Historycznego oficjalnie odsłonili Rektor UG prof. Piotr Stepnowski i Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Uniwersytet Gdański to przede wszystkim nowoczesne kampusy, ale też dziedzictwo gdańskie, którym się szczycimy i chcemy się dzielić z mieszkańcami miasta i województwa oraz z turystami. Już dzisiaj zapowiadam, że Dom Opatów Pelplińskich, a zwłaszcza jego sień, zostanie włączony do stałej ekspozycji Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego - powiedział Rektor UG.

Więcej informacji: https://ug.edu.pl/.../pierwsza-renowacja-od-ponad-100-lat...

Wydział Historyczny UG

Miasto Gdańsk

fot. Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG

Wystawa "Wisława Szymborska: kolaż gdański"

Dodane przez mjaszcza - śr., 10/04/2023 - 13:21

Wisława Szymborska: kolaż gdański

Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej eksponowane są oryginalne wyklejanki Wisławy Szymborskiej, które są przejawem jej nietypowej, pozapoetyckiej pasji. Drugą część wystawy tworzy cykl fotografii autorstwa Joanny Helander. Znajdziemy w nim portrety poetki z lat 80-tych oraz zdjęcia z ceremonii wręczenia Nagrody Nobla.

Ekspozycji towarzyszy stanowisko do samodzielnego (lub grupowego) wyklejania, przy którym, obok fragmentów wierszy poetki znajdą się obrazki kojarzące się z naszym miastem (motywy morskie, stoczniowe, kaszubskie i inne). Wystawa ma charakter interaktywny - każdy odwiedzający może zostawić na niej swój ślad w postaci skanu stworzonej własnoręcznie wyklejanki. 

Wystawę można oglądać w Galerii w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego do końca października, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-20:00, w soboty od 10:00-17:30.

Projekt "Wisława Szymborska: kolaż gdański" ma na celu zainteresowanie szerokiego grona odbiorców twórczością poetki i potraktowanie jej jako inspirującego punktu wyjścia do dalszych indywidualnych poszukiwań. Decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Wisława Szymborska została patronką roku 2023, w którym przypada setna rocznica jej urodzin. Jest to doskonała okazja, by spopularyzować jej twórczość i osadzić ją w gdańskim kontekście. Elementami składowymi naszego projektu są: interaktywna wystawa, wykłady, warsztaty i spotkanie autorskie z sekretarzem poetki, Michałem Rusinkiem. Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury.

 

Fot. Alan Stocki/Zespół Prasowy UG

Otwarcie wystawy "Wisława Szymborska: kolaż gdański"

Inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Uniwersytecie Gdańskim towarzyszyło uroczyste otwarcie wystawy Wisława Szymborska: kolaż gdański. Wydarzenie swoją obecnością uświetnił dr hab. Michał Rusinek, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, były sekretarz noblistki.

Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej eksponowane są oryginalne wyklejanki Wisławy Szymborskiej, które są przejawem jej nietypowej, pozapoetyckiej pasji. Drugą część wystawy tworzy cykl fotografii autorstwa Joanny Helander. Znajdziemy w nim portrety poetki z lat 80-tych oraz zdjęcia z ceremonii wręczenia Nagrody Nobla.

Ekspozycji towarzyszy ponadto stanowisko do samodzielnego tworzenia wyklejanek – każdy odwiedzający wystawę może tu zostawić swój ślad.

Wystawę można oglądać w Galerii w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego do końca października, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-20:00, w soboty od 10:00-17:30. 

Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych "Jantar" we współpracy z ACK Alternator i Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.

Fot.: Alan Stocki

„Latający Uniwersytet RadUNII Kultury”. Wykład dr. hab. Sławomira Kościelaka, prof. UG

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury zagości w Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego!

Zapraszamy na kolejny z cyklu popularnonaukowych wykładów o historii Gdańska, odbywających się w siedzibach instytucji kultury Starego Miasta.
19 czerwca o godzinie 18:00 odbędzie się wykład "Prowincjonalny Gdańsk XIX wieku – w poszukiwaniu utraconego raju, w pogoni za industrialnym szczęściem”.

Wykład poprowadzi dr hab. Sławomir Kościelak, prof. UG. 
Szczegóły wydarzenia