Tworzenie wystawy stałej Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego

Obecnie jesteśmy w trakcie tworzenia wystawy stałej Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy zostały wykonane najważniejsze prace budowlane. Dzięki wykuciu ścian w istniejących pomieszczeniach uzyskaliśmy przestrzenie pod wystawę stałą oraz wystawy czasowe – łącznie blisko 140 metrów kwadratowych, gdzie już wkrótce będziemy mogli przybliżać Wam opowieść o dziejach Uniwersytet Gdański i ludziach go tworzących.

Przed nami kolejny etap związany z budową scenografii zaprojektowanej przez Grupa GDYBY

Już nie możemy doczekać się efektu końcowego!

Projekt "Rewitalizacja budynków Uniwersytetu Gdańskiego zlokalizowanych przy ulicy Bielańskiej 5 w Gdańsku" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

____

We are currently preparing a permanent exhibition of the University of Gdańsk Museum.

The most important construction works were made over a past few months. We adapted a 140 square meters area by tearing down the walls in the existing rooms for permanent and temporary exhibitions, where we will soon be able to present you the history of the University of Gdańsk and people who create it.

The next stage is building a scenography designed by Grupa GDYBY.

We just can't wait for the final effect!

"The Revitalization of the buildings of the University of Gdańsk at Bielańska 5 in Gdańsk" project is cofinanced by the European Regional Development Fund as a part of Regional Operational Program of the Pomeranian Voivodeship for 2014-2020.

 

Dwie Wieże - domy wieżowe na Pomorzu i Warmii

Studenci III roku archeologii serdecznie zapraszają na wystawę pt. "Dwie Wieże - domy wieżowe na Pomorzu i Warmii”, która prezentuje efekty badań archeologicznych w Jemiołowie prowadzonych w sezonach 2006-2007 przez Instytut Archeologia Uniwersytet Gdański oraz w Zaskoczynie z roku 2022 przeprowadzonych przez firmę “Detekt”.

Wystawa startuje już w ten piątek w Bibliotece Historii Kultury (ul. Bielańska 5) i będzie można ją oglądać do 12 czerwca.

Patronami wystawy są: Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz firma archeologiczna Detekt.

Zapowiedź wystawy w formie 3D: https://sketchfab.com/.../zabytki-z-domow-wiezowych...

Odsłonięcie odnowionej fasady Domu Opatów Pelplińskich

Już od dziś możemy podziwiać nową perełkę Starego Miasta - Dom Opatów Pelplińskich, który przeszedł swoją pierwszą renowację od ponad 100 lat.

Odnowioną fasadę siedziby Instytutów Wydziału Historycznego oficjalnie odsłonili Rektor UG prof. Piotr Stepnowski i Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Uniwersytet Gdański to przede wszystkim nowoczesne kampusy, ale też dziedzictwo gdańskie, którym się szczycimy i chcemy się dzielić z mieszkańcami miasta i województwa oraz z turystami. Już dzisiaj zapowiadam, że Dom Opatów Pelplińskich, a zwłaszcza jego sień, zostanie włączony do stałej ekspozycji Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego - powiedział Rektor UG.

Więcej informacji: https://ug.edu.pl/.../pierwsza-renowacja-od-ponad-100-lat...

Wydział Historyczny UG

Miasto Gdańsk

fot. Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG

Wystawa "Wisława Szymborska: kolaż gdański"

Dodane przez mjaszcza - śr., 10/04/2023 - 13:21

Wisława Szymborska: kolaż gdański

Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej eksponowane są oryginalne wyklejanki Wisławy Szymborskiej, które są przejawem jej nietypowej, pozapoetyckiej pasji. Drugą część wystawy tworzy cykl fotografii autorstwa Joanny Helander. Znajdziemy w nim portrety poetki z lat 80-tych oraz zdjęcia z ceremonii wręczenia Nagrody Nobla.

Ekspozycji towarzyszy stanowisko do samodzielnego (lub grupowego) wyklejania, przy którym, obok fragmentów wierszy poetki znajdą się obrazki kojarzące się z naszym miastem (motywy morskie, stoczniowe, kaszubskie i inne). Wystawa ma charakter interaktywny - każdy odwiedzający może zostawić na niej swój ślad w postaci skanu stworzonej własnoręcznie wyklejanki. 

Wystawę można oglądać w Galerii w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego do końca października, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-20:00, w soboty od 10:00-17:30.

Projekt "Wisława Szymborska: kolaż gdański" ma na celu zainteresowanie szerokiego grona odbiorców twórczością poetki i potraktowanie jej jako inspirującego punktu wyjścia do dalszych indywidualnych poszukiwań. Decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Wisława Szymborska została patronką roku 2023, w którym przypada setna rocznica jej urodzin. Jest to doskonała okazja, by spopularyzować jej twórczość i osadzić ją w gdańskim kontekście. Elementami składowymi naszego projektu są: interaktywna wystawa, wykłady, warsztaty i spotkanie autorskie z sekretarzem poetki, Michałem Rusinkiem. Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury.

 

Fot. Alan Stocki/Zespół Prasowy UG

Otwarcie wystawy "Wisława Szymborska: kolaż gdański"

Inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Uniwersytecie Gdańskim towarzyszyło uroczyste otwarcie wystawy Wisława Szymborska: kolaż gdański. Wydarzenie swoją obecnością uświetnił dr hab. Michał Rusinek, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, były sekretarz noblistki.

Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej eksponowane są oryginalne wyklejanki Wisławy Szymborskiej, które są przejawem jej nietypowej, pozapoetyckiej pasji. Drugą część wystawy tworzy cykl fotografii autorstwa Joanny Helander. Znajdziemy w nim portrety poetki z lat 80-tych oraz zdjęcia z ceremonii wręczenia Nagrody Nobla.

Ekspozycji towarzyszy ponadto stanowisko do samodzielnego tworzenia wyklejanek – każdy odwiedzający wystawę może tu zostawić swój ślad.

Wystawę można oglądać w Galerii w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego do końca października, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-20:00, w soboty od 10:00-17:30. 

Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych "Jantar" we współpracy z ACK Alternator i Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.

Fot.: Alan Stocki

„Latający Uniwersytet RadUNII Kultury”. Wykład dr. hab. Sławomira Kościelaka, prof. UG

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury zagości w Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego!

Zapraszamy na kolejny z cyklu popularnonaukowych wykładów o historii Gdańska, odbywających się w siedzibach instytucji kultury Starego Miasta.
19 czerwca o godzinie 18:00 odbędzie się wykład "Prowincjonalny Gdańsk XIX wieku – w poszukiwaniu utraconego raju, w pogoni za industrialnym szczęściem”.

Wykład poprowadzi dr hab. Sławomir Kościelak, prof. UG. 
Szczegóły wydarzenia

"Sekrety gwiazd. Co łączy naukę i sztukę?" - fotorelacja

dr Karolina Wojnowska-Paterek 
Fot. Marcel Jakubowski/ UG 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z otwarcia wystawy obrazów dr Karoliny Wojnowskiej-Paterek "Sekrety gwiazd. Co łączy naukę i sztukę?" w galerii w Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego. Dziękujemy wszystkim miłośnikom nauki i sztuki za ogromne zainteresowanie oraz liczne przybycie!

Wystawa jest dostępna w następujących godzinach w Galerii:

  • w terminie 16.06-2.07.2023r.

wtorek-sobota: 10:00-17:00

niedziela-poniedziałek: nieczynne

  • w terminie 3.07.2023 - 20.08.2023r.

poniedziałek: 11:00-19:00

wtorek-piątek: 09:00-15:00

sobota- niedziela: nieczynne

Fot. Marcel Jakubowski/UG

Sekrety gwiazd. Co łączy naukę i sztukę? - wystawa czasowa

Zapraszamy na najnowszą wystawę pt. „Sekrety gwiazd. Co łączy naukę i sztukę”. To malarska opowieść o kolorowych mgławicach powstających w wyniku gromadzenia się obłoków pyłu i gazów, które przybierają zaskakujące formy i kolory, stają się inspiracją dla sztuki. 

Wystawa malarstwa artystki i architekt dr Karoliny Wojnowskiej Paterek inspirowana jest tym, co dzieje się w przestrzeniach pomiędzy gwiazdami. Towarzyszy jej katalog wydany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego pod redakcją dr hab. Marcina Wieśniaka, prof. UG

Otwarcie wystawy: Galeria w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego, 15 czerwca godz. 13.00
Okres ekspozycji: 15.06.2023-20.08.2023
Godziny otwarcia:

  • w terminie 16.06-2.07.2023 r.

wtorek-sobota: 10:00-17:00
niedziela-poniedziałek: nieczynne

  • w terminie 3.07.2023 - 20.08.2023 r.

poniedziałek: 11:00-19:00
wtorek-piątek: 09:00-15:00

sobota- niedziela: nieczynne

Kuratorki wystawy:
Marta Szaszkiewicz
Magdalena Jaszcza

O autorce:

Karolina Wojnowska-Paterek – doktor w zakresie sztuk pięknych, artystka i architekt. Jej działalność artystyczna ma charakter interdyscyplinarny. Przez lata zajmowała się zarówno działalnością artystyczną, jak i projektowaniem, co wywarło wpływ na jej pracę twórczą. Obok malarstwa i rzeźby w jej dorobku artystycznym znajdują się działania związane z szeroko pojętym kształtowaniem przestrzeni, jak eksperymentalne instalacje artystyczne wykorzystujące światło i barwę do kształtowania przestrzeni, wystawiane w muzeach w Polsce i za granicą. Najnowsza instalacja artystyczna, Wanderings of Light, popularyzuje idee mechaniki kwantowej.

 

Fotorelacja z Dnia Dziecka

Fot. Maciej Terlecki-Semkowicz (MUG)

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z Dnia Dziecka pod hasłem "Pionierki, badaczki, liderki... odkrywają wraz z dziećmi świat nauki" powstałym przy współpracy z Muzeum Nauki Gdańskiej - Muzeum Gdańska , Muzeum Bursztynu - Muzeum Gdańska i Wydział Chemii UG. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Działo się wiele a radość i uśmiech na twarzach dzieci – bezcenne

Uniwersytet Gdański, Koło Naukowe Biznesu Chemicznego, Naukowe Koło Chemików Uniwersytetu Gdańskiego, Koło Naukowe Ochrony Środowiska

Fot. Maciej Terlecki-Semkowicz (MUG)

Pionierki, badaczki liderki... odkrywają wraz z dziećmi świat nauki

Tegoroczny Dzień Dziecka będziemy świętować pod hasłem „Pionierki, badaczki, liderki odkrywają wraz z dziećmi świat nauki”. Muzeum Gdańska i Uniwersytet Gdański zapraszają do ogrodu oo. Karmelitów przy kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy!

Pokazy trwają około 50 minut. Rozpoczynają się o pełnych godzinach: 12:00, 13:00 oraz 14:00.

Jak wziąć udział w naukowym Dniu Dziecka?

1. Wybierz pasującą Wam godzinę.
2. Napisz na adres: dziendziecka@muzeumgdansk.pl
3. Odbierz potwierdzenie i... do zobaczenia w Dzień Dziecka!

W PROGRAMIE:

  • Bursztynkowe inspiracje

Dzieci dowiedzą się czym jest bursztyn i jakie ciekawe przedmioty można z niego wykonać. Stworzą autorskie bursztynowe prace, m. in. magnesy – inkluzje, naszyjniki wykonane z bursztynów, piórek i kamieni, a także zakładki do książek, które pomalują wedle własnego pomysłu. 

  •  Wędrówka eksponatów od wykopalisk do gablot w muzeum

Dzieci zainteresowane historią i archeologią będą miały okazję do zgłębiania tajemnic dawnych czasów. Samodzielnie odkryją ukryte pod ziemią skarby. Poznają drogę zabytku od momentu wydobycia go z ziemi do czasu wyeksponowania w muzealnej gablocie.

  • Tajemniczy świat nauki

Dzieci będą mogły przyjrzeć się zaskakującym doświadczeniom z wykorzystaniem znanych i występujących w każdym domu substancji. Wspólnie odczytamy wiadomość zapisaną niewidzialnym atramentem, sprawdzimy, czemu skrobia czasem może być cieczą, a czasem ciałem stałym, oraz jak sprawić, by kawałek papieru zniknął jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

  •  Kolorowa (i zdrowa) chemia

Dzieci będą miały okazję własnoręcznie przygotować ekologiczne kosmetyki, takie jak mydełka czy pieniące się kule. Przyjrzą się działaniu roztworów chemicznych samoistnie zmieniających barwy.

  •  Azotowe mrożonki

Sprawdzimy, co (i jak szybko) można zamrozić za pomocą azotu lub ochłodzić suchym lodem. Nie zabraknie także doświadczeń ukazujących barwne reakcje z wykorzystaniem różnorodnych odczynników chemicznych.

  • Z okazji Dnia Dziecka najmłodsi mogą tego dnia nieodpłatnie zwiedzić Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Muzeum Bursztynu.

Organizatorzy: 
Muzeum Gdańska (Dział Edukacji, Muzeum Bursztynu, Muzeum Nauki Gdańskiej)
Uniwersytet Gdański (Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Koła Naukowe Biznesu Chemicznego, Koło Naukowe Ochrony Środowiska, Naukowe Koło Chemików)

Sponsor projektu:
Fundacja Profesora Wacława Szybalskiego