Teatr żydowski w Gdańsku 1876‒1968

17.03.2022 r.

Nowa Synagoga
Gdańsk, ul. Partyzantów 7

Spotkanie autorskie z Mieczysławem Abramowiczem wokół książki Teatr żydowski w Gdańsku 1876‒1968

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zapraszają na premierę książki Mieczysława Abramowicza Teatr żydowski w Gdańsku 1876‒1968, która odbędzie się 17 marca (II dzień święta Purim) o godzinie 17.00 w Nowej Synagodze przy ulicy Partyzantów 7 w Gdańsku.

W niniejszej publikacji, będącej rozszerzoną wersją pracy doktorskiej, Mieczysław Abramowicz szczegółowo omawia dzieje teatru żydowskiego w Gdańsku na przestrzeni XIX i XX wieku: począwszy od pierwszych występów Nathana Schwarza w 1876 roku, poprzez działalność stałego Teatru Żydowskiego w latach 30. XX wieku, aż po występy teatru Idy Kamińskiej po drugiej wojnie światowej. Wzbogacona licznymi, dotychczas nigdzie niepublikowanymi ilustracjami książka przywołuje miejsca, w których występowali aktorzy, i przybliża biogramy związanych z teatrem żydowskim artystów.

Z autorem rozmawiać będą prof. Małgorzata Jarmułowicz oraz dr Katarzyna Kręglewska.

Podczas spotkania fragmenty książki przeczyta aktor Teatru Wybrzeże – Jacek Labijak.
Wydarzenie uświetni koncert akordeonowy w wykonaniu Pawła Zagańczyka.

Mieczysław Abramowicz wieloletni pracownik Działu Teatralnego Muzeum Narodowego w Gdańsku, badacz dziejów Żydów gdańskich, autor wielu prac naukowych i publicystycznych na ten temat.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. W trakcie spotkania istnieje możliwość zakupu książki.