„Zapomnieć o troskach. Święta i zabawy w Gdańsku w latach 1945-1950”.

Data: 27 kwietnia 2022 r., godz. 17.00
Miejsce: Oddział Muzeum Gdańska, Dom Uphagena, ul. Długa 12
Wstęp wolny

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza serdecznie w środę, 27 kwietnia 2022 r. o godzinie 17. 00 na wykład z 18. cyklu „Kultura Dawnego Gdańska”. Naszym gościem będzie pani doktor Aneta Kwiatkowska (PAN BG), która wygłosi prelekcję na temat : „Zapomnieć o troskach. Święta i zabawy w Gdańsku w latach 1945-1950”.

O wykładzie :

Wiosną 1945 roku miasto leżało w gruzach. Ludzie przyjeżdżali, jedni szukali mieszkań w ocalałych domach i kamienicach, inni ruszali dalej... Można by pomyśleć, że ostatnią rzeczą na jaką mieli ochotę nowi mieszkańcy Gdańska umęczeni wojną i tą wędrówką ludów to jazz, a jednak. W sobotę 27 października we wrzeszczańskim lokalu Cyganeria odbyła się Noc jazzu, być może pierwsza taka w polskim Gdańsku. Muzyce towarzyszyły atrakcje, humor i taniec. O tej i wielu innych zabawach dowiadujemy się z niepozornych afiszy, ulotek i zaproszeń drukowanych od pierwszych powojennych miesięcy, dziś przechowywanych w PAN Bibliotece Gdańskiej. O tym też będzie traktował środowy wykład.

O prelegentce :

Dr Aneta Kwiatkowska pracuje w PAN Bibliotece Gdańskiej, gdzie zajmuje się dokumentami życia społecznego. Zainteresowania naukowe poza drukami ulotnymi, to język reklamy i propagandy. W swych badaniach próbuje łączyć historię z językoznawstwem.

Prezeska Towarzystwa Dom Uphagena
Prof. dr hab. Beata Możejko