ZABYTEK odNOWA. Wstęp do konserwacji zabytków.

Dom Opatów Pelplińskich to zaledwie jedna z kilku gdańskich kamienic, które przetrwały wojenne zniszczenia lat 1944-1945. Niedawno fasada XVII-wiecznego budynku poddana została zabiegom konserwatorskim, mającym na celu oczyszczenie i odbudowę zniszczonych elementów. Jakie niespodziewane odkrycia ujrzały światło dzienne podczas prac konserwatorskich? Czy złocenia na dekoracyjnych elementach odzyskały dawny blask i jaki wpływ na ceglane mury ma rosnąca na elewacji zieleń? Wspólnie przyjrzymy się unikatowej kamienicy w całkiem nowej odsłonie.

Dodatkowo zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach konserwatorskich, które wprowadzą nas w tajniki ratowania obiektów drewnianych.

Partnerem wydarzenia jest Fundacja Polanki.

WYKŁADY
Instytut Archeologii UG, sala 30, ul. Bielańska 5

18:00-19:00 Historia (o) konserwacji Domu Opatów Pelplińskich

Dom Opatów Peplińskich w ciągu czterech wieków swego istnienia przechodził przebudowy, zmieniały się jego funkcje, poddawany był zabiegom konserwatorskim. Jak poprzednie prace konserwatorskie wpłynęły na jego wygląd? Jakie działania przeprowadzono w związku z obecną konserwacją i jakie niespodzianki w związku z nimi odkryto? Dowiemy się tego od Ewy Jachnickiej oraz Dariusza Chmielewskiego, odpowiedzialnych za trwające prace konserwatorskie.

19:00-20:00 Od renesansu do socmodernizmu, czyli dzieje kompleksu budynków przy Bielańskiej w pigułce

Odważne zestawienie stylów architektonicznych od zewnątrz oraz zaskakujące połączenie budynków wewnątrz – tak w skrócie można opisać siedzibę Wydziału Historycznego UG przy Bielańskiej 5. Zanim w murach budynków zagościli naukowcy i studenci, pełniły one funkcje między innymi zajazdu, urzędu oraz siedziby biura projektowego. O historii, architekturze oraz znamienitych twórcach każdej z trzech budowli wykład wygłosi dr hab. Marcin Kaleciński, prof. UG, dydaktyk Instytutu Historii Sztuki.

WARSZTATY
Instytut Archeologii UG, sala 29, ul. Bielańska 5

17:00-20:00 Wstęp do renowacji obiektów drewnianych
Czy warto odnawiać ponad stuletnie okna? Jakimi właściwościami „historyczne” drewno różni się od tego, które pozyskiwane jest obecnie? Zapraszamy do wysłuchania opowieści o tajnikach konserwacji obiektów drewnianych oraz spróbowania swoich sił podczas zajęć praktycznych. Będziemy pracować na historycznych drewnianych skrzydłach okiennych, a przez kolejne etapy procesu poprowadzą nas Dorota Szymańska oraz Waldemar Tomaszewski, praktycy konserwacji z wieloletnim doświadczeniem.


Do wyboru jest udział w jednym z trzech godzinnych bloków warsztatowych. Warsztaty przeznaczone dla osób pełnoletnich. Ilość miejsc ograniczona, zapisy przez formularz: https://forms.gle/qsj7MBEKvmGLCfxW9