Wystawa "Wisława Szymborska: kolaż gdański"

Dodane przez mjaszcza - śr., 10/04/2023 - 13:21

Wisława Szymborska: kolaż gdański

Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej eksponowane są oryginalne wyklejanki Wisławy Szymborskiej, które są przejawem jej nietypowej, pozapoetyckiej pasji. Drugą część wystawy tworzy cykl fotografii autorstwa Joanny Helander. Znajdziemy w nim portrety poetki z lat 80-tych oraz zdjęcia z ceremonii wręczenia Nagrody Nobla.

Ekspozycji towarzyszy stanowisko do samodzielnego (lub grupowego) wyklejania, przy którym, obok fragmentów wierszy poetki znajdą się obrazki kojarzące się z naszym miastem (motywy morskie, stoczniowe, kaszubskie i inne). Wystawa ma charakter interaktywny - każdy odwiedzający może zostawić na niej swój ślad w postaci skanu stworzonej własnoręcznie wyklejanki. 

Wystawę można oglądać w Galerii w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego do końca października, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-20:00, w soboty od 10:00-17:30.

Projekt "Wisława Szymborska: kolaż gdański" ma na celu zainteresowanie szerokiego grona odbiorców twórczością poetki i potraktowanie jej jako inspirującego punktu wyjścia do dalszych indywidualnych poszukiwań. Decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Wisława Szymborska została patronką roku 2023, w którym przypada setna rocznica jej urodzin. Jest to doskonała okazja, by spopularyzować jej twórczość i osadzić ją w gdańskim kontekście. Elementami składowymi naszego projektu są: interaktywna wystawa, wykłady, warsztaty i spotkanie autorskie z sekretarzem poetki, Michałem Rusinkiem. Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury.

 

Fot. Alan Stocki/Zespół Prasowy UG