Wystawa: Unikatowe zbiory polskiej nauki. Dziedzictwo akademickie w kolekcjach uczelnianych

Jeden z obiektów Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego pojawił się na wystawie czasowej organizowanej przez Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych pt. „Unikatowe zbiory polskiej nauki. Dziedzictwo akademickie w kolekcjach uczelnianych”. 

- Prezentowanym obiektem jest łańcuch rektorski Wyższej Szkoły Ekonomicznej, jednej z poprzedniczek Uniwersytetu Gdańskiego. Łańcuch jest wyjątkowy z kilku powodów. Wyższa Szkoła Ekonomiczna jako pierwsza uczelnia na Wybrzeżu otrzymała insygnia władzy rektorskiej, po drugie medalion łańcucha przedstawia herby trzech miast: Gdańska, Sopotu oraz Gdyni i w symboliczny sposób wyraża znaczenie tej uczelni dla regionu - mówi Dyrektorka Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego Marta Szaszkiewicz.

Na wystawie zaprezentowano również obiekt z Muzeum Inkluzji w Bursztynie – Wydziału Biologii oraz z Muzeum Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji.

Przygotowano również katalog online, z którym można zapoznać się pod linkiem: https://muzeauczelniane.pl/wp-content/uploads/2024/05/wystawa-unikatowe-zbiory-polskiej-nauki-www-dzis.pdf

 

Projekt „Unikatowe zbiory polskiej nauki” dofinansowano ze Środków Budżetu Państwa. Program Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu Ministra Edukacji i Nauki.  

Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2024 r., przed siedzibą Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście 32 w Warszawie

oprac. ZP UG